пʼятниця, 22 січня 2016 р.

До Дня Соборності України


          Сьогодні наш народ урочисто відзначає чергову річницю проголошення Акту Злуки (об'єднання у 1919 році східних і західних українських земель у єдину Соборну українську державу). І хоч Акт Злуки тоді реалізувати не вдалося, він є яскравим виявом прагнення українців до національної єдності. Як відомо, державна незалежність України була відновлена лише 24 серпня 1991 року.
             З приводу цього свята, дозвольте мені привітати Вас і побажати міцного здоров’я, незламного духу, людської гідності та самоповаги. Пишаймося, що ми Українці!

понеділок, 18 січня 2016 р.




           22 січня 2016 року Україна відзначатиме 25-річчя державності. 

      24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України, що був схвалений всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності.

    Утім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України.         Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (далі – УНР) і Західно-Української Народної Республіки (далі – ЗУНР) в одну державу. Внаслідок фатальних невдач Української революції 1917 – 1921 року державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі.

1 листопада 1918 року – день “Листопадового зриву”, українського повстання у Львові, за результатами якого проголошено ЗУНР;

22 січня 1918 року – проголошення IV Універсалом Української Центральної Ради незалежності Української Народної Республіки;

22 січня 1919 року – проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР;

15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України;

30 червня 1941 року – проголошення Акта відновлення української державності;

16 липня 1990 року – ухвалення Декларації про державний суверенітет України;

1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України.

   Усі ці події засвідчують тривалий і непростий шлях України до незалежності, цінності ідеї власної державності.

    Однією з найважливіших історичних дат є саме 22 січня (проголошення першої незалежності у 1918 році та проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР), коли в Україні відзначається День Соборності.

    МОН рекомендує школам відзначити День Соборності

    Міністерство освіти і науки рекомендує школам провести урок "Єднання заради Незалежності" або інші тематичні заходи, присвячені Дню Соборності України, що відзначатиметься в Україні 22 січня. Про це йдеться у відповідному листі відомства.

     Заходи з відзначення Дня Соборності можуть бути проведені у період з 18 до 22 січня.

   Також міністерством надані методичні рекомендації, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, що можуть використовуватись в ході організації та проведення уроку.

     Метою проведення уроку "Єднання заради Незалежності" є донесення до вчителів та учнів ідеї соборності, єдності та суверенності держави, поглиблення знань учнів про події Української революції 1917 – 1921 років, сприяння формуванню та розвитку громадянської та національної самосвідомості учнів.

    Рекомендації містять поради з проведення уроку для учнів початкової, базової та старшої школи, а також перелік документальних фільмів та корисні Інтернет-посилання.

     У Міністерстві освіти, звертаючись до навчальних закладів, просять висвітлювати заходи, що будуть проводитися, на сайтах шкіл.