Дебати як інтелектуальне змагання




Що таке дебати?

Дебати це цікаве та захопливе усне інтелектуальне змагання, критерієм перемоги в якому є більша переконливість у підтвердженні чи запереченні певного твердження (теми). У дебати грають школярі та студенти з усього світу, проходять Європейський та Світовий чемпіонати, на яких змагаються команди з найпрестижніших університетів, наприклад, таких як Гарвард, Оксфорд, Кембрідж та сотень інших. Також  мають місце і турніри для тих, хто вже закінчив навчання або відкриті турніри, в яких можуть приймати участь усі охочі. 
          Те, що дебати отримали широке визнання у кращих навчальних закладах усього світу та в багатьох із них викладаються як учбова дисципліна, дозволяє вважати дебати не лише грою, але й інтерактивною освітньою технологією, яка набагато підвищує ефективність та мотивацію до засвоєння та використання нових знань. Але дебати мають принципову відмінність. Якщо під час інших інтелектуальних змагань або навчальних технологій учасники в основному демонструють наявні знання та здобувають нові, то головною метою дебатів є розвиток базових та життєво необхідних інтелектуальних вмінь та навиків, таких як: аналітичне та структуроване мислення, креативність, швидкість реакції, вміння чітко формулювати свої думки, вибудовування та оскарження логічних зв’язків між певними фактами, широта мислення, ораторські та презентаційні здібності, переконливість, вміння оцінювати певні факти та явища з різних точок зору, передбачення наслідків, аналіз позитивних та негативних сторін, структурний, причинно-наслідковий, порівняльний та хронологічний види аналізу.
         Грати в дебати це не просто відповісти на пряме запитання, вчасно згадавши якийсь факт або швидко вирішити задачку, вони потребують не просто відтворення, а глибокого аналізу усієї наявної інформації. Під час дебатів з мільярдів хаотично розрізнених фактів, що містяться в головах учасників, як зі шматочків пазлу складається чітка, структурована та обґрунтована позиція по певному питанню, яка потім, ще має бути яскраво та переконливо презентована іншим гравцям, суддям та аудиторії, не забуваючи миттєво та влучно реагувати на сказане опонентами.
       Неможливо також переоцінити вплив дебатів на розвиток таких надзвичайно важливі соціальних якостей, як вміння пояснювати оточуючим свою думку, мотиви та почуття, впевненість у собі, вміння уважно слухати, толерантність та поважне ставлення до інших думок та людей з різних соціальних груп, робота в команді, зацікавленість та наявність власної позиції щодо того, що відбувається у суспільстві, країні, світі, активна громадянська позиція, вміння вести переговори, знаходити спільну мову та уникати конфліктів. 
       Навики, здобуті під час дебатів, стають у нагоді під час навчання, у кар’єрі та повсякденному спілкування з людьми. Тому, відповідаючи на питання «що ж таке дебати?», я б сказала, що це перш за все надзвичайно ефективний інструмент саморозвитку. 
          Але головне, що дебати це обмежуються змаганням, навчанням та саморозвитком. Це один з найприємніших та найцікавіших способів провести час, який гарантує спілкування з сотнями цікавих, яскравих та енергійних молодих особистостей. Це шанс розмалювати своє життя яскравими барвами, відвідати різні міста, обзавестися новими друзями з усіх куточків нашої країни і не тільки та отримати велетенську порцію адреналіну, адже драйв від успішної переможної промови навіть важко з чимось порівняти!

«Дебати» – це популярна в усьому світі гра, яка має на меті розвиток інтелектуального та творчого потенціалу людини.

Наша місія
        Розвиток інтелектуального потенціалу активної молоді, як фундаменту суспільства через унікальну технологію дебати.

Наша мета 
 Розвиток успішної спільноти різносторонньої обізнаної та соціально активної молоді, об’єднаних грою дебати.


Наша команда

Методика дебатів (навчальний посібник)



Сайти з дебатним нахилом
http://parldebates.ru/  -  портал про студентські парламентські дебати
http://debate.org.ua/ - Дебатна академія
http://www.dipmun.org/ - the international student conference “Dnipropetrovsk International Program Model United Nations 2011” (DIPMUN)
 http://onumun.org/ -  Odessa National University Model United Nations (ONUMUN)
http://debateacademy.net/Debate_Academy/Welcome.html - international debate academy
http://flynn.debating.net/ - World debating website

Клуби Харкова
http://vkontakte.ru/club1939781 - ВМГО «ФДУ Харків»
http://vkontakte.ru/club13486344 -  ВМГО «ФДУ Харків», Клуб НТУ ХПІ

Заходи
http://vkontakte.ru/debate_knteu#/club12144507 - ВДТ «Перша столиця»
http://vkontakte.ru/id3172525#/club7101435 - МДТ «Fire», Харків



Підготовка до турнірів

        Час розпочати підготовку до турніру. Спочатку необхідно детально вивчити правила та коментарі до них. Непоганим буде також ознайомитися з критеріями суддівства, щоб зазделегідь розуміти на що судді звертають увагу, як вони оцінюють. Відразу запиши усі питання, які в тебе виникли щодо правил щоб задати їх перед початком турніру. Можна також пошукати в інтернеті відео ігор та тренінгів з дебатів. Якщо ти гарно володієш англійською мовою, то взагалі легко зможешь знайти величезну кількість матеріалів. Але тут необхідно бути обережним, суть дебатів завжди однакова але існують кілька форматів плюс навіть в рамках одного формату у різних країнах та організаціях можуть трохи відрізнятися правила, тому корисно ознайомлюватся з усіма доступними матеріалами по дебатам але памятати, що на турнірах ФДУ судді будуть виходити з правил опублікованих на цьому сайті. 


         Але гарне розуміння правил це тільки третина підготовки.  Деякі турніри можуть бути тематичними, наприклад присвяченими правам людини. У цьому випадку ти чітко розумієш, у якому напрямку шукати інформацію. Також на деяких турнірах оргкомітет зазделегідь публікує список тем, з яких будуть обиратися теми для відбіркових раундів. Тут у тебе взагалі необмежені можливості для підготовки. Але теми публікуються далеко не на всіх турнірах, навіть якщо вони і оголошуються, то це робиться тільки за кілька днів до турніру і тільки для відбіркових раундів. Теми півфіналу і фіналу ніколи не оприлюднються. Взагалі, класичним є турнір без певної зазделегідь визначеної тематичної забарвленості, коли тема кожного раунду повідомляється тільки за 15 хвилин до початку гри. В будь-якому разі по ходу гри для заперечення того, що кажіть твої опонетнти, тобі можуть знадобитися найрізномантініші знання. Тому необхідно працювати над своїм загальним кругозором.


          По-перше, не варто ігнорувати в університеті такі предмети, як філософія, соціологія, політологія, культурознавство, ралігієзнавство, історію, основи права та економіки, бо саме ці предмети, навіть якщо вони на пряму не повязані з твоєю професією, формують фундамент твого світогляду, дають розуміння базових понять, ознайомлюють з термінами, якісно відрізняють людину з вищою освітою. По-друге, тобі знадобиться обізнаність у поточній ситуації в Україні та світі. Перегляд одного короткого випуску новин забере в тебе не більше 15 хвилин на день, зате ти будеш у курсі всіх найсуттєвіших подій у світі. Починати передивлятися новини треба мінімум за місяць до турніру, а взагалі варто робити це на регулярній основі. Точно на дебатному турнірі колись знадобиться знання Конституції України та Декларації про права людини. Це не означає, що ти маєш вчити їх напам'ять, просто варто хоча б раз їх прочитати і в ідеалі взяти з собою на турнір текст Конституції. Треба абсолютно точно знати, хто зараз в країні президент та прем'єр, які політичні сили формують більшість у парламенті. Надзвичайно корисним буде читання аналітичних видань: "Експерт", "Дзеркало тижня", аналітичних статей на сайтах "Кореспондент", "Українська правда" та багатьох інших. Для того щоб аргументовано розповідати щось про поточну ситуацію в Україні, варто ознайомитися, роздрукувати та взяти із собою текст останнього Звіту про соціально-економічне становище України, які регулярно публікуються на сайті державного комітету статистики. Також надзвичайно корисним буде дізнатися, яке місце Україна посідає в останніх міжнародних рейтингах щодо розвитку демократії, свободи слова, захисту прав людини, з коруції та сприятливості умов для ведення бізнесу. Якщо в країні плануються якісь масштабні реформи, ти маєш володіти інформацією щодо їхньої суті, а також головними аргументами за та проти. Також варто бути в курсі основних реформ, які вже були запроваджені. Взагалі, мінімум 70% тем зазвичай стосуються якихось подій, які мали широкий суспільний резонанс протягом останніх місяців.
        

      Перейдемо до третьго надзвичайно важливого елементу підготовкирозвиток беспосередньо дебатних навичок, тобто аргументації, контраргументації, аналізу, презентації. Генерування аргументів та контраргументів - це звичайна навичка, яку можна розвити в собі так само як вміння рахувати подумки, просто для цього необхідна практика. Їдучи в автобусі, стоячи в черзі, займаючись на велотренажері,  можна самому із собою пограти в гру – придумувати, скажімо, по 5 аргуменів за та проти будь-чого, що бачиш навколо (дощ, затори, бродячі тварини, вулична торгівля, реклама, фастфуди, заборона паління в громадських місцях, підвищення штрафів за порушення правил дорожнього руху і т.д.) 

         

         Надзвичайно вдало під час дебатів та будь-яких інших публічних виступів виглядає використання яскравих порівнянь та цитат відомих людей. На жаль, дуже мало хто володіє енциклопедичними знаннями, достатніми для того, щоб сипати цитатами без жодної підготовки. Ви ж можете почати формувати свій власний перелік улюблених цитат, розбити їх на категорії (наприклад, про владу/гроші/демократію/справедливість/суспільство/економіку/наслідки тощо).  Роздруковуйте та беріть його з собою на турнір. Зазвичай вислови великих людей є настільки багатогранними, що їх можна використати в безлічі різних ситуацій. Так само заздалегідь можна продумати та занотувати собі якісь яскраві порівняння чи ефектні фрази. На політиків та інших відомих людей зазвичай трудяться цілі штати спічрайтерів, ви маєте допомогти собі самостійно.



        Не зайвим також буде попрацювати над вашими презентаційними навичками. Можна попрактикуватися у скоромовках, вправах на артикуляцію та дихання, безліч яких легко знайти в інтернеті. Запишіть свій голос та послухайте себе зі сторони. Так само корисно буде виступати перед дзеркалом для того, щоб попрацювати з жестами та мімікою. Дуже раджу окремо потренуватися робити змістовні наголоси. Дуже шкода, коли гравці псують чудовий аргумент своїм невмінням донести його до судді та аудиторії, виділити, підкреслити голосом та жестами головне.



         Можна придумати ще безліч способів відточувати свої вміння напередодні турніру. Головним є ваше бажання і готовність це робити. Пам’ятайте, навіть найбільший алмаз ніколи не набуде діамантового сяйва без ретельної огранки! Отже, готуйтеся, самовдосконалюйтеся та яскравих вам промов!!!






Немає коментарів:

Дописати коментар